SEZON 2008-2009

04.03.2009
6 medali zdobyli członkowie naszego Klubu na Mistrzostwach Europy WSA w Kandersteg w Szwajcarii
zródlo: WSA
autor: jw
W dniach 27 lutego - 1 marca 2009 w malowniczej miejscowości Kandersteg w Szwajcarii odbyły się Mistrzostwa Europy WSA. Na starcie stanęło ponad 150 załóg. Trasy przygotowane wyśmienicie. Góry (ponad 3,6 tys. m npm), śnieg i słońce. W środę i czwartek przed zawodami atmosfera piknikowa. Włoska reprezentacja dwa dni przed zawodami serwowała przygotowywane świeżo na stakeout specjały kuchni śródziemnomorskiej: "spagetti frutti di mare", "callamari alla grilla", "fritto misto" oraz "vino di casa". Polscy zawodnicy, po długotrwałej pochmurnej pogodzie w kraju korzystali ze słonecznej aury i w spokojnej sielankowej atmosferze przygotowywali się do startów.
W pierwszym dniu zawodów niebo bezchmurne, temperatura rano -10*C. Klasy SJM, SJW, B, O i A startowały jeszcze w cieniu doliny. W południe tuż przed startami klas C i D - temperatura wzrosła do +15*C. W drugim dniu zawodów dalszy wzrost temperatury. Zawodnicy z niepokojem spoglądali na termometry. Klasa A startowała już przy +10*C. Psy zmęczone wbiegały na metę. W południe słupek rtęci wskazywał w słońcu +25*C a w cieniu +15*C. Race Marshal, na interwencję zawodników skrócił trasę klasy C, zezwalając zaprzęgom jechać po trasie klasy D. Podobnie było w ostatnim dniu zawodów. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, Reprezentacja Polski stanęła na wysokości zadania, przywożąc do kraji 9 medali. Dwa złote medale dla członka Durango Rimo Mateusza Surówki, złoty medal dla Waldemara Stawowczyka z Klubu Wataha, srebro dla Tomasza Jamrożego z Dutrango, brąz dla Mikołaja Włodarczyka i Pawła Maciąga obaj z naszego medalowego Klubu. Złoto dla Mateusza Juszczyka naszego złotego juniora z Durango i srebro dla Mikołaja Waśkowskiego z Klubu Cze-Mi w klasyfikacji juniorów do lat 15. Oraz po raz kolejny tytuł drużynowego Mistrza Europy dla polskiej reprezentacji.  Złoty medal dla drużyny Polski odebrał team leader Paweł Maciąg.

W klasie SJM na 9 startujących zawodników tytuł Mistrza Europy zdobył Bernd Reif z Niemiec, srebro wywalczył Schurig Thomas, a brąz Achim Kolzow.

W klasie SJK startowało 9 zawodniczek.  Najlepszymi okazały się zawodniczki z Niemiec. Złoto zdobyła Jauch Kirstin, srebro - Sandra Hederich, brąz - Angelika Merkel. Polska reprezentantka Lucyna Żywicka z Klubu Durango Rimo uplasowała się na 9 pozycji.

W klasie SJ W/M J  na 8 zawodników najlepszym okazał się junior ze Szwajcarii Meissner Adrian. Na drugim miejscu także reprezentant Szwajcarii Gerber Flurina, na trzeciej pozycji Michelle Muller z Niemiec.

W najliczniej obstawionej klasie B1 startowało 34 zawodników. Mistrzem Europy został reprezentant Czech Stepan Krkoska. Tytuł I V-ce Mistrza Europy zdobył Paul Weyandt, a II V-ce Mistrza Europy Ludwig Kreuzer, obaj reprezentanci Niemiec.
W tej klasie startowało także dwóch reprezentantów Polski. Zbigniew Kunert z Klubu HuskyFan zajął 24 pozycję a Dariusz Juszczyk z Klubu Durango Rimo 32 miejsce.

W klasie B2 startowało 6 zawodników. Tytuł ME zdobył Frank Nikisch z Niemiec, tytuł I V-ce Mistrza Europy  Patrick Jansen z Belgii, a tytuł II V-ce Mistrza Europy Szwajcar Chrisoph Wyssenbach. Polska reprezentantka Marzena Siewiorek z Klubu Durango Rimo uplasowała się na 5 pozycji.

W klasie A1 na 13 startujących zawodników złoto przypadło dla Andrea Keller z Niemiec, srebro dla Roderick Glastra z Holandii, a brąz dla Angeliki Merkel z Niemiec. W tej klasie startowało dwóch reprezentantów Polski. Krzysztof Janecki z Klubu Husky Fan zajął 10 miejsce. Mateusz Surówka z Klubu Durango Rimo wycofał sie w trzecim dniu zawodów ze startu w tej klasie.

W klasie Open na starcie stanęło 6 zawodników. Zwyciężył Belg Joel Reyniers, przed zawodnikami niemieckimi Chistophem Diehl i Naubertem Karsten.

W klasie C1 startowało 24 zawodników. Tytuł Mistrza Europy poraz kolejny wywalczył Polak - Mateusz Surówka z Klubu Durango Rimo. Tytuł I V-ce Mistrza Europy zdobyła reprezentantka Niemiec Iris Mauderer, a tytuł II V-ce Mistrza Europy zdobył także reprezentant Polski -Mikołaj Włodarczyk z Klubu Durango Rimo.
W klasie C1 startowało jeszcze 2 zawodników z Polski. Dariusz Stawicki z Klubu Husky Fan zajął 8 pozycję, Tomasz Jamroży z Klubu Durango Rimo nie ukończył wyścigu.

W klasie C2 startowało 10 zawodników. Złoto zdobył reprezentant Szwajcarii Gerber Ueli, srebro Fritz Wolfgang z Niemiec, a brąz reprezentant Polski Paweł Maciąg z Klubu Durango Rimo.
Pozostałe miejsca reprezentantów Polski w klasie C2: Jolanta Sołek z Klubu Durango Rimo 5 miejsce, Agata Mordzonek z klubu Durango Rimo 8, Małgorzata Krupa z Klubu Durango Rimo wycofała się z wyścigu po pierwszym dniu zawodów.

W klasie D1 na 23 startujących zawodników ( w tym siedmiu juniorów), tytuł Mistrza Europy dla Mateusza Surówki, tytuł I v-ce Mistrza Europy wywalczył Tomasz Jamroży Z Klubu Durango Rimo, tytuł II V-ce Mistrza Europy zdobyła Geraldine Peterhans ze Szwajcarii.
W klasie D1 startowali także: Mikołaj Włodarczyk, który wycofał się ze startów po pierwszym dniu zawodów, oraz junior Mateusz Juszczyk z Klubu Durango Rimo, który w klasyfikacji generalnej D1 uplasował się na 7 pozycji.

W klasie D2 na starcie stanęło 12 zawodników ( w tym dwóch juniorów). Nie do pokonania okazał się reprezentant Polski Waldemar Stawowczyk z Klubu Wataha, zdobywając tytuł Mistrza Europy. Tytuł I v-ce Mistrza Europy zdobył Szwajcar Camastral Erich, a II V-ce Mistrza Europy Muheim Marcel również reprezentant Szwajcarii.
W klasie D2 startowało jeszcze 5 Polaków. Junior Mikołaj Waśkowski z klubu Cze-Mi, który w klasyfikacji generalnej D2 uplasował się na 5 pozycji. Jolanta Sołek zajęła  8 miejsce, Agnieszka Błach z klubu Durango Rimo- 9, junior Patryk Pazdro z Klubu Cze-Mizajął 11 pozycję, Roman Radłowski z Klubu Cze-Mi wycofał się ze startu po drugim dniu zawodów.

W klasyfikacji juniorów (do lat 15) najszybszym okazał się Mateusz Juszczyk z Klubu Durango Rimo zdobywając złoty medal. Srebrny krążek przypadł Polakowi Mikołajowi Waśkowskiemu z Klubu Cze-Mi, a brązowy medal zawodnikowi z Niemiec Philipowi Mauderer

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!