SEZON 2010-2011

29.10.2010
Zdunowice 2010 wybiegały zwycięztwo
autor: Magdalena Zańko

Podczas Zawodów Psich Zaprzęgów w Zdunowicach można było zobaczyć w akcji Husky Syberyjskie, Alaskan Malamute, Psy Grenlandzkie, Wilczaki, Alaskan Husky, Greystery, Eurodogi. Były zaprzęgi złożone z 12 psów i mniej. Na zawodach nie zabrakło też sław polskiego i zagranicznego Mushingu. Były ekipy polskie, niemieckie, holenderskie. Najlepsi zawodnicy stanęli na podium. Wyścigi te odbywały się już po raz drugi w Zdunowicach. Impreza ta zostanie wpisana w kalendarz imprez na stałe.

W dniach 16 i 17 – słoneczny i zimny weekend  października br. w Zdunowicach położonych w gminie Sulęczyno tuż obok Chaty Baryła odbyły się już po raz drugi Wyścigi Psich Zaprzęgów – Puchar Europy, Puchar Polski, Liga Zaprzęgowa, Puchar Samoyeda. Zawody odbyły się w drylandzie czyli warunkach bezśnieżnych. Musherzy wraz ze swoimi czworonogami konkurowali ze sobą na wózkach trój i cztero kołowych, hulajnogach , rowerach, a także w canicrossie - biegnąc z psem. Długość tras wynosiła od 4, 1 do 7,5 km.
Już w piątek do Zdunowic zaczęli nadciągać pierwsi zawodnicy, w sam dzień zawodów przed linią startową stanęło ich około stu. Wśród nich było wielu wybitnych musherów polskich i zagranicznych.
-Jak przyznają sami sportowcy trasa była trudna i urozmaicona.
Po pierwszym etapie sobotnich, ciężkich zmagań wszyscy mogli odprężyć się i zobaczyć pokazy grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP z Gdańska wraz ze swoimi czworonogami. Agnieszka Hempel – szefowa grupy opowiedziała o działaniach i pracy jednostki, a psiaki pokazały m.in. jak można odnaleźć zaginionego człowieka, czym zdobyły wielkie uznanie zebranych. Następnie Paweł Ścichowski – polski zawodnik, współpracujący również z serwisantem sprzętu Justyny Kowalczyk – naszej biegaczki narciarskiej i Mistrzyni Olimpijskiej dał wykład o pielęgnacji ślizgów. Tego dnia atrakcji nie było końca. Swój wykład na temat treningów na śniegu dał też Rudi Ropertz  z Niemiec – Wielokrotny Mistrz Świata i Europy w Psich Zaprzęgach. Zawodnik z 30- letnim doświadczeniem w sporcie psich zaprzęgów, od wielu sezonów niepokonany w swojej klasie. To właśnie on dla wielu musherów jest wzorem zawodnika i hodowcy, autorytetem dla doświadczonych i młodych rozpoczynających swą przygodę z psimi zaprzęgami. Wykład wzbudził wielkie zainteresowanie, było wiele pytań do mistrza.
Po krótkiej przerwie wszyscy powędrowali do Chaty Baryła na poczęstunek. Tam też odbył się tradycyjny „Wieczór Mushera” i zabawa przy bluesowo – country’owym zespole „Babsztyl”. Nie zabrakło również akcentów kaszubskich. Goście mogli podziwiać dziecięcy zespół „Motylki”, posłuchać muzyków kaszubskich i zażyć tabaki. Impreza trwała do późnych godzin nocnych. Wszyscy byli zachwyceni tradycjami i gościnnością kaszubską.
Podczas uroczystości nie zabrakło też  władz gminy Sulęczyno - pana Jana Kulas i starosty Powiatu Kartuskiego -  pani Janiny Kwiecień.
W swoim wystąpieniu włodarze gminy i powiatu oznajmili, że Zawody Psich Zaprzęgów w Zdunowicach zostaną wpisane do kalendarza imprez powiatowych na stałe, z czego organizatorzy i zawodnicy bardzo się uradowali.
- Bardzo się cieszymy, że ta impreza została zauważona przez władze gminy Sulęczyno i Powiatu Kartuskiego. Chcielibyśmy, aby zawody psich zaprzęgów odbywały się tu co roku  – mówią Anna i Jerzy Suwalscy – organizatorzy imprezy.
- Zawody w drylandzie są najlepszym treningiem przed zawodami na śniegu – dodaje Anna Suwalska – organizator zawodów i MP w psich zaprzęgach.
- Bardzo mi się podoba na Kaszubach, są tu świetne warunki do uprawiania sportu psich zaprzęgów – powiedział z kolei – Rudi Ropertz – wielokrotny Mistrz Świata i Europy.
Drugi dzień zawodów również był interesujący i udany. Na trasę ruszyły kolejno zaprzęgi, najpierw te najdłuższe a na końcu canicrossiści. Czasami różnice pomiędzy zawodnikami wynosiły kilka sekund, więc rywalizacja była zacięta, ale jak zwykle przyjacielska. Dzieci też mogły ze sobą porywalizować w Wyścigu Samojeda, konkursie wiedzy o sporcie zaprzęgowym, a także konkursie plastycznym.
I to co dobre musi mieć swój finał.
Wreszcie najlepsi zawodnicy stanęli na podium. Medale, puchary i inne nagrody wszystkim najlepszym musherom wręczyli organizatorzy, sędzia główny i Janina Kwiecień - Starosta Powiatu Kartuskiego.
Nagrodę Naj…, Naj…, Naj… Psa otrzymał Alaskan Malamute - Yaś (Yankee Bear) – wspaniały zawodnik i ulubieniec wielu musherów.
Wyścigi psich zaprzęgów zaliczany jest do sportów extremalnych, czasami zdarzają się też wypadki. Niestety na tych zawodach zdarzyły się dwa, ale nikomu nic poważnego się nie stało.
Reasumując: to były piękne i udane zawody. Oczywiście też niezapomniane.
Przy organizacji tego przedsięwzięcia pracowało wiele osób, którym bardzo dziękujemy. Warto było je organizować.
Całą imprezę poprowadził Radek Ekwiński, sędziowali: Justyna Janecka, Grażyna Ekwińska, Anna Rodo, Krzysztof Janecki.
Opiekę weterynaryjną nad zwierzakami podczas zawodów pełnił lekarz weterynarii Hubert Bojek. Strażacy z OSP Sulęczyno służyli pomocą na trasach i przygotowali grochówkę dla zawodników.
Organizatorami zawodów był PZSPZ, Urząd Gminy Sulęczyno, Klub Sportowy Psich Zaprzęgów Durango Rimo z Krakowa, Nadleśnictwo Lipusz oraz firma Husky Checz Anny Suwalskiej.
Patronat Honorowy nad zawodami objęło Starostwo Powiatowe w Kartuzach.
Patronat medialny nad imprezą sprawowały następujące media: Przyjaciel Pies, Radio Gdańsk, CSBTV- Telewizja Pomorza, Gazeta Kartuska, Express Kaszubski, Express Powiatu kartuskiego. Na zawodach były obecne też inne ogólnopolskie i lokalne media.
Do zobaczenia za rok!!!

Tekst i foto: Magdalena Zańko

Wyścigi Psich Zaprzęgów Zdunowice 16-17 października 2010

WYNIKI:
Przy podanych wynikach zostały wyszczególnione  tylko trzy pierwsze miejsca z uwagi na dużą liczbę zawodników biorących udział w zawodach.
Puchar Polski
Klasa  Open
1. Rudi Ropertz - Deutschland
2. Chrystian Pela – Durango Rimo
3. Marcus Wójcik – Durango Rimo
Klasa A 1
1. Krzysztof Janecki – Husky Fan
2. Anna Suwalska – Durango Rimo
3. Thorsten Peltz – Deutschland
Klasa B1
1. Jan Groot – Kormelink – Netherlands
2. Zbigniew Kunert – Husky Fan
3. Adam Wyrwas – Sfora Nakielska
Klasa B0
1. Rudi Ropertz – Deutschland
Klasa BJM
1. Igor Tracz – Amberdog
2. Bartosz Łukaszewski – Sfora Nakielska
3. Adam Koszela – Grey
Klasa BJK
1. Beata Pawłowska – Grey
2. Agnieszka Rychwalska – Biały Kieł
3. Agata Kaczyńska – Amberdog
Klasa C1
1. Tomasz Jamroży – Durango Rimo
2. Krystian Rakocy – Husky Fan
3. Dariusz Stawicki – Husky Fan
Klasa C0
1. Igor Tracz – Amberdog
2. Agnieszka Rychwalska – Biały Kieł
Klasa D1
1. Łukasz Paczyński – Grey
2. Adrian Domański – Sfora Nakielska
3. Bartek Grabara – Wataha
Klasa D0
1. Łukasz Paczyński – Grey
2. Michał Świderski – Grey
3. Agnieszka Rychwalska – Biały Kieł
Klasa SC1
1. Łukasz Paczyński – Grey
2. Radosław Pyrka – Sfora Nakielska
3. Rudi Junior Ropertz
Klasa C2
1. Patryk Pazdro – Cze – Mi
2. Agata Mordzonek – Durango – Rimo
Klasa D2
1. Waldemar Stawowczyk – Wataha
2. Andrzej Andrzejewski – Sfora Nakielska
3. Radosław Pyrka – Sfora Nakielska
Klasa CCM
1. Karol Woźniak – Watacha
2. Andrzej Lewandowski – Taris
3. Paweł Grabara – Wataha
Klasa CCK
1. Anna Rodo – Biały Kieł
2. Jagoda Majkowska – Cze – Mi
3. Agnieszka Groot – Kormelink – Netherlands
Klasa CCJM
1. Jakub Hoppe – Sfora Nakielska
2. Krzysztof Biegański – Amberdog
Klasa CCJK
1. Monika Oparka – Grey
Liga Zaprzęgowa
Klasa D0
1. Michał Świderski – Grey
2. Andrzej Szach – Cze- Mi
Klasa D1
1. Krystian Rakocy – Husky Fan
2. Adrian Domański – Sfora Nakielska
3. Rafał Malik – Sfora Nakielska
Klasa C
1. Magdalena Zańko  - Durango – Rimo
2. Maciej Orlik – Niezrzeszony
3. Daria Grzybowska – Niezrzeszony
Klasa D2
1. Krzysztof Orzech
Klasa CCM
1. Adrian Hoppe – Sfora Nakielska
2. Dariusz Kowalski – Amberdog
3. Waldemar Stawowczyk – Wataha
Klasa CCK
1. Agata Mordzonek – Durango- Rimo
Klasa SC1
1. Natalia Tetzlaff – Szara Wilczyca
2. Roch Ziółkowski – Amberdog
3. Karol Wyrembski – Amberdog
Kasa BJK
1. Małgorzata Świtała
2. Anna Świtała
Klasa BJM
1. Robert Mikuła
Klasa C2
Bartłomiej Piaseczny – Niezrzeszony
Puchar Samoyeda 
Dzieci młodsze
1. Filip Hoppe
2.   Cyprian Świderski
3.   Izyda Zańko
Dzieci Starsze
1. Dawid Hapka
2. Marika Kemuś
3. Paulina Kobierzyńska

 

© Copyright Durango Rimo


KOMENTARZE (0)
PODOBNE WIADOMOSCI (0)
 
 
       
Linkor KEbeth Studio